top of page

Епідемічний паротит, більше відомий як завушниця або свинка, - гостре інфекційне вірусне захворювання, яке призводить до запалення слинних залоз. Хвороба вражає переважно дітей різного віку від 5 до 15 років і є вельми заразним, часто переходять у епідемії, особливо в дитячих установах.

 

Джерелом зараження є лише хвора людина, яка стає заразним за день до прояву ознак захворювання, а також в перші 5 днів після початку хвороби. Передається вірус паротиту повітряно-крапельним шляхом, але можна заразитися і через загальні предмети користування.

Зазвичай захворювання хворіють більше особи чоловічої статі, поряд з цим пік захворювання припадає на весну і початок осені.

Епідемічний паротит може протікати в декількох формах, які дозволили виділити класифікацію його різних форм:

  • безсимптомна форма - характеризується відсутністю видимих ознак захворювання, можливо розпізнана потім при виявленні в крові антитіл;

  • неускладнена форма - характеризується ураженням однієї або декількох слинних залоз без подальших ускладнень;

  • ускладнена форма, що характеризується ураженнями різних органів і розвитку важких хвороб.

При виявленні випадків захворювання паротиту в дитячих установах потрібно встановити карантин на 21 день. Імунізація живою вакциною, що одержала поширення в останній час, дозволила знизити захворюваність паротитом і ускладнення після нього. Людина може лише раз в житті захворіти паротит, після чого набуває імунітет на все життя.

Симптоми

Інкубаційний період захворювання може тривати до 20 днів, але частіше хвороба настає через 15-19 днів. За день-два до прояву основних ознак паротиту хворі скаржаться на загальне нездужання, озноб, порушення сну і апетиту. Потім настає стрімкий розвиток запальних трансформацій в слинних залозах, залози опухають, з'являється сухість у роті, болі в привушної зоні, які посилюються при жуванні і ковтанні, може спостерігатися набряк шиї, шкіра над залозами натягується і блищить.

При легкій формі захворювання температура тіла тримається в районі 37 - 37,2 градусів, среднетяжелой форма супроводжується збільшенням температури до 38-39,9 градусів, з'являється озноб, головний біль, ломота в тілі, слинні залози дуже сильно зростають, зазвичай з обох сторін, з'являються болі в інших органах. При важкій формі епідемічного паротиту температура піднімається вище 40 градусів і може триматися більше 14 днів, з'являється тахікардія, зниження тиску, порушення сну і апетиту.

Наслідки

Як правило лихоманка триває до 7 днів з періодичними зниженнями температури, потім пухлина слинних залоз починає спадати і на протязі семи днів зменшується і повністю проходить без наслідків, організм виробляє антитіла, і паротит більше не представляє небезпеки для того, хто їм перехворів. При наявності ускладнень наслідки захворювання можуть бути самої різної тяжкості, в залежності від уражених органів. Ускладнення з'являються в інших залозах і в центральній нервовій системі.

Найбільш страшні запалення серозних оболонок мозку і енцефаліт аж до летального результату і необоротних уражень головного мозку, запалення підшлункової залози, який може перейти в хронічне, глухота при ураженні органів слуху, безпліддя в результаті запалення яєчка і його атрофії, розвиток тромбів в простаті і органах тазу , а також несподівано з'являється довга ерекція, не пов'язана із збудженням (пріапізм). Вірус епідемічного паротиту може привести до поразок плода у вагітних, значно частіше розвиток пороку серця. Крім цього, наслідками захворювання можуть бути ураження яєчників, грудних і ендокринних залоз, нирок, серця і зменшення кількості тромбоцитів у крові.

Методи лікування і ймовірні ускладнення

Специфічного лікування паротиту немає, існує лише симптоматичне лікування: прийом жарознижуючих засобів, обмивання теплою водою, компреси на ікри, на запалені залози прикладають зігрівальні пов'язки із засобами для заспокоєння. Найбільш важливо при паротиті попередити ймовірні ускладнення. Для цього потрібно дотримуватися постільного режиму не менше 10 днів, в їжу вживати молочні та рослинні продукти, виключити дратівливі кислі страви, уникати величезної кількості жирів і клітковини. Горло після прийому їжі слід прополоскати з харчовою содою або теплою водою.

При важких формах захворювання вірус паротиту може привести до різних ускладнень, пов'язаних, в першу чергу, з ураженням залоз і центральної нервової системи. У всіх цих випадках потрібна термінова госпіталізація. Найбільш важкою формою ускладнення є запалення серозних оболонок мозку і енцефаліт зі сприятливим прогнозом як правило. Однак, у багатьох випадках відбуваються порушення поведінки, а також порушення слуху і зору. Величезну небезпеку епідемічний паротит являє для хлопчиків в період статевого дозрівання, оскільки в аналогічних випадках зростає небезпека розвитку запалення яєчка - орхіту. Після перенесеного паротитної орхіту приблизно 10% хлопчиків стають безплідними. Хвороба в більш дорослому віці у чоловіків також може призвести до орхіт і безпліддя. У дівчаток і дорослих жінок паротит може призвести до запалення яєчників, але, це зустрічається рідко.

Серед інших ускладнень, викликаних паротит, можна вказати запалення підшлункової залоза - панкреатит, запалення простати - простатит, запалення нирок - нефрит, запалення щитовидної залози, серцевого м'яза, ураження слуху, аж до повної глухоти, артрити. Лікування ускладнень, викликаних паротит, спрямоване на ліквідацію запалення - при тяжких випадках кортикостероїдами - і відновлення функції ураженого органу.

bottom of page