top of page

Краснуха - інфекційне захворювання, яким зазвичай хворіють нещеплені діти 2-9 років. Діти найбільш чутливі до вірусу краснухи і заражаються набагато більше. Хвороба викликається вірусом краснухи, який передається

повітряно-крапельним шляхом і вражає лімфатичну систему - лімфовузли і селезінку. Вельми страшна краснуха для вагітних, коли вірус здатний проходити через плаценту і вражати плід, особливо в початковий триместр вагітності. У цьому випадку діти народжуються з вродженою краснухою або з патологіями розвитку. З 20 тижня кров плоду містить антитіла матері до краснухи і починає виробляти свої імуноглобуліни. Вірус у дітей з вродженою краснухою може знаходитися в сплячому стані від 18 до 30 місяців, інфекція є хронічною, і дитина сама стає джерелом зараження для інших дітей.

Краснуху заражаються не всі діти, значно частіше нею хворіють в зимовий і весняний час. Період з моменту зараження до появи перших ознак 2-3 тижні. Зазвичай до початку захворювання дитина почувається здоровим, його нічого не турбує. Дитина, котра захворіла краснухою, буває заразний за день до появи краснушной висипки і протягом 5 днів після неї. Зазвичай краснуха протікає в легкій формі і рідко дає ускладнення. Краснуха вельми страшна для вагітних жінок в перші три місяці вагітності. У разі знаходження з хворим краснухою дитиною вагітна жінка, не хворіла до того краснуху і нещеплених повинна знаходитися окремо від нього 3 тижні У першу чергу захворювання.

Симптоми

Основні симптоми краснухи - дрібна плямиста або опукла (папульозна) висип, яка спочатку з'являється на обличчі і тілі, за вухами, на голові, потім на сідницях, зовнішній частині рук і ніг. Вірогідні маленькі висипання на слизовій оболонці рота. Особливо інтенсивно висип проявляється на спині, згинах суглобів і сідницях. Висипання не вражають лише долоні і стопи. Висип блідо-рожева, менше корової, цятки висипу не зливаються. В кінці третього дня висип проходить без плям, не залишаючи після себе ні пігментації, ні лущення. Розмір висипки 5-7 міліметрів, зазвичай вона не підноситься над поверхнею шкіри і при натисканні червоність зникає. Слизова оболонка горла і кон'юнктиви трохи збуджена, зростають потиличні і шийні лімфатичні вузли. При натисканні відчувається болючість лімфатичних вузлів. Підвищення лімфатичних вузлів потилиці і задній частині шиї є одним з основних показників краснухи. Цей показник захворювання зазвичай починається за один-два дні до появи висипки. При аналізі крові у фазі загострення діагностується лейкопенія і лімфоцитоз (підвищене число лейкоцитів і лімфоцитів).

Іноді при краснусі можуть з'явитися маленький нежить і сухий кашель, сухість у горлі і сльозотеча. Зазвичай температура не піднімається вище 38 градусів. У рідкісних випадках може з'явитися температура 38-39 градусів, біль у голові, м'язах і втрата апетиту. Існують також випадки безсимптомного перебігу краснухи, коли відсутня висип і симптоми інтоксикації, з'являється лише маленьке збільшення температури і припухлість лімфатичних вузлів. Така форма краснухи протікає в прихованому стані, але хворий є заразним в цей час, і формується імунітет до вірусу. При діагностиці можна провести аналіз крові на антитіла краснухи, число яких через чур збільшено.

Наслідки

Зазвичай у дітей краснуха не викликає наслідків, але хвороба вельми страшна для вагітних жінок, оскільки вірус краснухи інфікує плід і пошкоджує його. У цих обставинах плід або гине, або у нього розвиваються різні пороки (глухота, порок серця, сліпота, гідроцефалія та інші). При захворюванні краснухою на 3-4 тижні вагітності в 60% випадків можливий розвиток вад плода, на 10-12 тижні можливість пороків знижується до 15%, а на 15 тижні до 7% випадків зараження. Ураження нервової системи плода відбувається на 3-11 тижні, серця і зору на 4-7 тижні, органів слуху на 12 тижні. Діти, що народилися з вродженою краснухою, можуть мати багато недоліків органів і стають інвалідами. При вродженій краснусі у дитини можуть реєструватися численні вади, включаючи порок серця, неприємності зі слухом, із зором, низький імунітет, недорозвинення в розумовому і фізичному плані. Тому тому при захворюванні краснухою в перші три місяці вагітності продемонстровано її переривання.

Методи лікування і ймовірні ускладнення

Ускладнення при краснусі проявляються дуже рідко, зазвичай проявляються у дітей зі зниженим імунітетом. До ускладнень відносяться запалення середнього вуха (отит), запалення легень (пневмонія), ангіна, артрит. У дуже рідкісних випадках вірогідні ураження головного мозку - енцефаліт. Найбільш частим ускладненням краснухи є ураження суглобів, якому зазвичай схильні дівчатка у підлітковому віці.

Краснуха не має специфічного лікування, організм сам бореться з вірусом. В період захворювання потрібно перебувати вдома і дотримуватися постільного режиму. Дитину слід більше поїти, давати йому чай з молоком, соки, кисіль. Під час рясних висипань можна приймати препарати кальцію. Симптоматичне лікування спрямоване на усунення ознак захворювання (температура, кашель, головний біль). Зазвичай дитина повністю видужує. Після одужання можна провести зміцнення організму вітамінними препаратами. Повторне зараження краснухою нереально. В якості профілактики захворювання слід робити щеплення дорослим і дітям. Щеплення заборонені при стані імунодефіциту, онкологічних хворобах, алергії на канаміцин, мономіцин, вагітності, застосування препаратів крові.

Для подальшого запобігання поширення вірусу краснухи дитини ізолюють на 5 днів з моменту початку висипки. Карантин на дитячі установи, які він відвідував, не накладається. Потрібно виключити кожні контакти хворого краснухою дитини з вагітними жінками. Вакцинація від краснухи зазвичай входить в потрійну вакцину кір-краснуха-паротит. Дитині роблять підшкірну або внутрішньом'язової ін'єкції в 12 місяців і повторюють в 6 років. Імунітет до краснухи розвивається через 2-3 тижні після щеплення фактично у всіх щеплених дітей і зберігається на 20 років і більше.

bottom of page