top of page

СТОСУЄТЬСЯ

 

КОЖНОГО!

Скільки про СНІД не писали і не говорили, чомусь кожен з нас вважає, що ця хвороба існує деінде, тільки не поруч нас .

Проте статистика річ уперта, а ми з вами маємо нині страшні цифри: кожен 100-й мешканець України – ВІЛ інфікований. За даними ООН, щороку СНІД – «чума ХХ століття » забирає життя 5 млн. осіб. Зараз на планеті біля 150 млн. інфікованих це тільки офіційна статистика.

Україна входить в пятірку у світі за темпами поширення цієї хаороби. Зараз за офіційною статистикою, ВІЛ, СНІД інфікованих в Україні біля 200 тис. осіб. Абсолютна більшість інфікованих ВІЛ - це МОЛОДЬ.

Що таке  ВІЛ/СНІД?

Хоча поннятя ВІЛ і СНІД пишуться поруч їх значення принцмпово розрізняються.

ВІЛ

В – вірус

І – Імунодефіциту

Л – людини

СНІД

С – синдром – сукупність симптомів (ознак), що вказують на наявність якоїсь хвороби

Н – набутого — неприродного для організму, набутого в процесі життя

І – імуного – стосується імуної системи, яка забезпечує захист людини від хвороботворних організмів

Д – дефіциту – відсутність захисної реакції імуної системи на проникнення в організм шкідливих бактерій

 

ВІЛ— це вірус, який пригнічує імунну систему, а СНІД – це комплекс захворювань, який виникає з ВІЛ на фоні ослабленого імунітету.

СНІД / ВІЛ був виявлений в Монтані в 1983 р. і Гало в 1984 р. Потрапляючи в організм людини, ядра вірусу проникають у цитоплазму клітин, де починається синтез вірусспецифічних ДНК (мінус-днк), а потім їхнього дзеркального відбиття — плюс-днк. Об’єднавшись і прийнявши кільцеподібну форму, вони утворять Днк копію вірусного генома, що переходить із цитоплазми в ядро інфікованої клітини і вбудовується в її геном.

   Розвиток захворювання може відбуватися по двох варіантах.

    У першому варіанті вірус, що проникнув у клітину, відразу приступає до «переналагодження» всіх технологічних процесів, що протікають у ній, і приступає до інтенсивного виробництва собі подібних. При цьому витрачаються всі матеріальні і енергетичні ресурси клітини, що приводить до її загибелі.

   При другому варіанті вірус може затаїтися і почати впливати на клітину тільки внаслідок впливу якихось поки остаточно не встановлених провокуючих факторів. Ця форма бессимптомно інфекції, що протікає, називається латентною.

   Віл-інфекція викликає глибоку поразку системи клітинного імунітету людини, що приводить до розвитку інфекційних захворювань і злоякісних новоутворень. Велика частина імунологічних порушень при Сніді виражається у виснаженні і загибелі Т-лімфоцитів. Вірус первинно може вражати не тільки Т-лімфоцити і макрофаги, але і клітини центральної нервової системи. У цьому випадку зараженою виявляється одна з 10-100 нервових клітин, тоді як у крові — лише одна з 10 000 клітин.

   Останнім часом хвороба виявила характер світової епідемії. Вірус імунодефіциту можна виявити в слині, слизових виділеннях, крові, сечі і спермі зараженої людини. Хвороба розвивається при потрапленні інфекції в кров, може передаватися і статевим шляхом.

ЯК передається ВІЛ?

Виділяють три основні шляхи ВІЛ – інфекції:

   1.Під час статевого акту, через спермучи чи вагінальні

   виділення інфікованої людини, які можуть проникати в кров

   через слизові оболонки вагіни, пенісу, ротової порожнини,

   шлунка та прямої кишки.

   2. При порушенні цілесності шкіри та проникнення інфікованої

   крові безпосередньо до кровоносної системи здорової людини,

   наприклад використання шприца чи голки із залишками крові.

   3. Внутрішньоутробна передача ВІЛ плоду з током крові інфікованої матері або вже після народження через материнське молоко.

  НЕ ДАЙ СНІДУ ЗУПИНИТИ ТВОЄ ЖИТТЯ

ВІЛ не передається:

- через "сухі" поцілунки

- через користування загальним посудом

- через їжу

- через потискання рук

- повітряно-крапельним шляхом

Хвороба, насамперед, випливає із поведінки!

Тому, здоровий спосіб життя, відповідальність щодо життя свого та життя оточуючих, підтримка людей, які вже стали ВІЛ-інфікованими, є важливими засобами запобігання розповсюдження інфекції.

ПАМ"ЯТАЙТЕ!!!

Своєчасне виявлення ураження ВІЛ-інфекцією та звернення за кваліфікованою медичною допомогою можуть запобігти перетворенню ВІЛ-інфекції в захворювання на СНІД.

 

ВІРУСНИЙ ГЕПАТИТ А

 Вірусний гепатит А (хвороба Боткіна, хвороба брудних рук, жовтуха) – це гостра інфекційна хвороба з фекально – оральним механізмом передачі інфекції, переважним ураженням печінки і травного каналу).

   Вірусний гепатит А виділяється із фекаліями хворих на гепатит та передається від людини до людини (після контакту з хворим), через воду та харчові продукти, забруднені випорожненням хворої людини, предмети побуту та брудні руки, недотримання правил особистої гігієни. Період від зараження до перших ознак хвороби (інкубаційний період) становить 3 – 4 тижні. У більшості випадків хвороба починається гостро, з підвищенням температури до 38,5 0 С протягом перших 2-3 днів, ломота в тілі, можливим першінням у горлі. Хвора людина відчуває загальну слабкість, погіршення апетиту, нудоту, іноді характерна блювота, біль та відчуття важкості у правому підребір’ї. На третій день захворювання, сеча набуває темного забарвлення (кольору міцного пива). Можливе свербіння шкіри.

   Після перенесеного захворювання формується стійкий, досить тривалий імунітет.

Загострення та рецидиви спостерігаються у 2,5% хворих. Затяжний перебіг хвороби зазвичай пов’язаний із супутніми захворюваннями, порушенням режиму та впливом інших шкідливих чинників. Після перенесеного захворювання можливе формування ускладнень з ураженням жовчних шляхів та гастро дуоденальної зони, перехід у хронічний гепатит та цироз печінки.

 

 

 

 

 

 

 

 

Для вірусного гепатиту А характерні спалахи, які найчастіше реєструються в організованих колективах (особливо дитячих дошкільних та навчальних закладах).

   Як уникнути зараження вірусом гепатиту А:

1. Використовувати для пиття та миття посуду лише перекип’ячену воду (воду
кип’ятити не менше 10 хв., дати відстоятися).

2. Не використовувати для пиття, приготування їжі та миття посуду воду з
незнайомих джерел водопостачання.

3. При неорганізованому відпочинку для пиття та приготування їжі мати з
собою запас питної води (краще бутильовану).

4. Перед споживанням овочів, фруктів та ягід їх необхідно добре промити
питною водою, для споживання дітьми - обдати окропом.

5. Строго дотримуватись правил особистої гігієни - обов'язково мити руки з
милом перед приготуванням та вживанням їжі, після кожного відвідування
туалету.

6. Не займатись самолікуванням. При появі перших ознак захворювання
терміново звернутись до лікаря.

bottom of page