top of page

Коклюш - це інфекційне захворювання. Для цієї хвороби властиві напади спазматичного кашлю. Збудником коклюшу є мікроорганізм - коклюшна паличка або паличка Борде-Жангу. Імунітет після перенесеного коклюшу досить стійкий,

але можна захворіти і вдруге (близько 5% випадків). Вакцинація проти кашлюку АКДС теж не повністю захищає від хвороби. Щеплені діти також будуть хворіти на кашлюк. Лише хвороба у них протікає в легкій, стертій формі.

Значно частіше кашлюк хворіють дошкільнята. Але особливо страшна ця інфекція для дітей до одного року. У цьому віці хвороба перебігає важко, наслідки перенесеного коклюшу залишаються на все життя, нерідкі смертельні випадки. До того ж, у віці до року дітей ще не встигають повністю прищепити, а протівококлюшний імунітет від матері дитині внутріутробно не передається.

Потрібно знати, що кашлюком хворіють не тільки діти, але і дорослі. Правда у дорослих діагноз коклюш фактично не ставиться, тому, що у них хвороба протікає нетипово, клінічна картина змазана, і пізніше вони рідко звертають увагу на кашель, що протікає без температури. Та й доктор терапевт зазвичай не налаштований, побачити у дорослої людини дитячу інфекцію. Але необхідно мати на увазі, що дорослі, хворі коклюшем, також будуть заразити дитину, як і хворі діти.

Заразність коклюшу висока і наближається до 100%. Інфікована людина страшний для оточуючих близько місяця від початку захворювання. У цьому полягає вся підступність коклюшу. Звичайні напади спазматичного кашлю у дитини починаються лише на третього тижня хвороби, а до їх появи відрізнити коклюш від інших респіраторних інфекцій складно. Період до появи звичайних кашлюкових нападів кашлю протікає без температури і без погіршення загального стану, з нежиттю і покашлюванням. Протягом цих 14 днів батьки, вирішивши, що дитина трохи прохолов, водять його в дитячі установи. І дитина може заразити цілий колектив.

Симптоми

Інкубаційний період (час від контакту з хворим до початку хвороби) може доходити до 14 днів, у щеплених дітей може тривати до 20 днів. Захворювання триває 6-7 тижнів і ділиться на три періоди:

Катаральний період. Його тривалість утворює 14 днів. Відзначається нежить, чхання, кашель, який не піддається лікуванню. Для коклюшу характерно, що всі ці симптоми протікає на тлі нормальної температури. Кашель поліпшується і потроху стає нападоподібний.

Спазматичний період. Триває в середньому два-чотири тижні і характеризується появою звичайних нападів (пароксизмів) кашлю.

Напади спазматичного кашлю звичайно вельми лякають батьків. Кашель складається з декількох сильних поштовхів. Пізніше глибокий вдих, і напад повторюється знову. Іноді кашель досягає такої сили, що супроводжується блюванням, бувають пориви вуздечки мови. Обличчя дитини синіє, очі настільки напружені, що може трапитися крововилив. У дітей до одного року може наступити задуха. У щеплених дітей хвороба протікає на велику кількість легше і нападів кашлю буває менше. Напади спазматичного кашлю обумовлені тим, що мікроби, що розмножуються в дихальних шляхах, провокують формування в головному мозку вогнища збудження. І, навіть, коли всі мікроби в організмі загинули під дією імунітету, напад кашлю можливо викликаний будь-яким подразником, наприклад, сильним хвилюванням. Між нападами дитина зазвичай почуває себе нормально, веде звичайний спосіб життя.

Потроху напади кашлю стають все рідше, хоча можуть спостерігатися протягом декількох місяців, і загострюватися в період простудних хвороб, не необхідно цього лякатися, дитина не захворіла, просто реагує осередок збудження в головному мозку.

Наслідки

Важким ускладнення коклюшу є пневмонія (запалення легенів). У грудних дітей може наступити зупинка дихання, судоми, енцефалопатія.

Смертність від коклюшу у дітей грудного віку висока. Також наслідками перенесеної енцефалопатії можуть бути такі як: затримка психічного і фізичного розвитку, епілептичні напади та інші.

Для виявлення збудників захворювання проводять вивчення - посів на чашки Петрі. Приводом до обстеження є кашель, який не проходить більше і не піддається лікуванню. Чим раніше проведено обстеження, тим більше можливість розпізнати захворювання. Коли починаються напади кашлю, діагностувати захворювання простіше, хоча необхідно виключити інші інфекції, зазвичай супроводжуються кашлем. Аналізи крові на наявність антитіл до збудників коклюшу в наших поліклініках проводяться рідко.

Методи лікування і ймовірні ускладнення

Зазвичай лікування дітей проводять удома, виняток становлять діти до року. Обмежень у дієті не існує, харчування має бути дробовим, легкозасвоюваних. Вдома повинна дотримуватися доброзичлива атмосфера, оскільки будь-яке емоційне напруження викликає приступ кашлю. На початкових стадіях хвороби лікар може призначити антибіотики, на наступних стадіях вони вже не дієві. Протикашльові препарати зазвичай не діють, але деяке полегшення може настати. Використовують вітаміни: вітамін Е і вітамін С. Теплові процедури при коклюші заборонені.

Для профілактики хвороб кашлюк проводять профілактичні щеплення. Повністю від можливості захворіти щеплення не охороняє, але захворювання у разі зараження протікає без ускладнень. Щеплення від коклюшу входить до складу вакцини АКДП, і внесена до національного календаря щеплень. Планова вакцинація починається з трьох місяців, протягом першого року життя щеплення робиться тричі, з проміжком в сорок п'ять днів. Ревакцинацію проводять в півтора року. АКДС крім коклюшу прищеплює ще від дифтерії та правця. У нашій країні для щеплень використовують вакцини вітчизняного та імпортного виробництва.

АКДП-вакцина виробляється в Росії.

Тетракок 05 виробництва Франції.

Інфанрікс (безклітинна вакцина) виробництва Англії.

Питання про вакцинації вирішується строго доктором, оскільки використання зазначених вище вакцин має протипоказання.

На щеплення можуть бути наступні реакції організму:

  • Збільшення температури тіла, іноді велика. Використовують жарознижуючі препарати (панадол, парацетамол, нурофен).

  • Місцева реакція - припухлість у місці уколу.

  • Загальне нездужання, діти стають млявими і примхливими.

  • Іноді спостерігаються судоми.

  • Алергічні реакції.

Вважається, що ускладнення на щеплення дає тому кашлюковий компонент. У разі вельми сильної реакції на щеплення, наступні вакцинації скасовують або роблять без складової коклюшу.

bottom of page